Muzeum w ostatnim czasie zostało wzbogacone i rozszerzone o nowe powierzchnie ekspozycyjne a sposób prezentacji eksponatów i jego bogactwo jest zachęcającą opcją na wycieczkę do tego miejsca. Poprzez rewaloryzację i adaptację obiektu Prochowni zlokalizowanej na Bastionie III, modernizację wnętrza Arsenału oraz realizację nowej przestrzeni ekspozycyjnej pod wałem fortecznym przy kurtynie między bastionem a Bramą Szczebrzeską.
W budynku Prochowni prezentowana jest projekcja multimedialna “Historia Miasta i Twierdzy Zamość”. W Arsenale pokazana jest broń i wyposażenie od XVII do XIX wieku, praktycznie z całej Europy. Ekspozycja w Pawilonie pod Kurtyną poświęcona jest uzbrojeniu z XX wieku. Pierwsza część opowiada o I wojnie światowej, okresie międzywojennym: walce o granice i wojnie polsko – sowieckiej w 1920 roku. Druga część wystawy opowiada o II wojnie światowej i okupacji na Zamojszczyźnie, prezentuje uzbrojenie z czasów wojny i okresu powojennego.
Unikalność Muzeum polega na jego powiązaniu z architekturą militarną i krajobrazem warownym twierdzy Zamość. Nie ma w Polsce drugiego takiego muzeum, w którym można byłoby prześledzić rozwój sztuki wojennej od XVI wieku do połowy XX wieku poprzez ekspozycję broni i wyposażenia żołnierzy. Wszystkie obiekty Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.