1. JARMARK KILIANA W SKIERBIESZOWIE

    Jarmark św. Kiliana jest jedną z największych letnich imprez folklorystycznych na terenie województwa lubelskiego, przyciąga corocznie kilkanaście tysięcy osób. W trakcie trwania jarmarku podziwiać można występy różnorodnych zespołów, odbywają się pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć połączone z możliwością ich nauki i zakupu gotowych wyrobów. Różnorodne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami, a także spotkania z twórcami, rzemieślnikami i artystami gwarantują wszystkim wspaniałą zabawę oraz niezapomniane wrażenia. Są to trzy dni dobrej zabawy, odpoczynku, degustacji różnorodnego gatunku piwa oraz potraw regionalnych i kultywowania dawnych obrzędów. Każdego dnia jarmarku wieczorem występuje gwiazda pop lub disco-polo

Jarmark odbywa się w połowie lipca.
Więcej na
www.skierbieszow.com.pl

  1. CIESZFANÓW FESTIWAL W CIESZANOWIE

     

    CieszFanów Festiwal odbywa się cyklicznie pod koniec sierpnia. Na tym festiwalu grają największe gwiazdy rocka. Jest to jeden z najbardziej znanych w festiwali rocka w Polsce. W Cieszanowie występują wykonawcy którzy wchodzą na wielką scenę ale również gwiazdy. Od 2009 roku na cieszanowskiej scenie wystąpiła plejada klasyki polskiego rocka m.in. T. Love, Acid Drinkers, Ira, Lao Che, Pidżama Porno czy Kult. Doskonała atmosfera oraz perfekcyjna organizacja sprawia że można się bawić bezpiecznie.

Więcej o festiwalu na www.cieszfanow.pl

Miejsce: Kompleks „Wędrowiec” os. Nowe Sioło 15, 37-611 Cieszanów

Festiwal odbywa się pod koniec sierpnia.

  1. LETNIA AKADEMIA FILMOWA W ZWIERZYŃCU
     
    Od 1999 roku w Zwierzyńcu odbywa się jeden z największych festiwalifilmowych w Polsce. Tutaj zjeżdżają największe gwiazdy polskiego kina (aktorzy, scenarzyści, reżyserzy). Warto wziąć udział w przeglądzie filmowym i zobaczyć ciekawe produkcje filmowe. Dobór filmów dokonują między innymi najwięksi w Polsce krytycy filmowi. Dla miłośników kina jest to ciekawa oferta kulturalna.

    Więcej na http://www.laf.org.pl/
    Termin imprezy: połowa sierpnia.
  1. FOLKOWISKO W GORAJCU.

    Folkowisko to: debaty, pokazy filmowe, koncerty, rajdy terenowe, warsztaty umiejętności ludowych, spektakle teatralne, gra wiejska i wieczory opowiadaczy
    Jednym z głównych zadań, jakie organizatorzy stawiają przed Folkowiskiem jest połączenie tradycji z nowoczesnością i próba nadania kulturze ludowej nowej formy, a zarazem pokazać polską wieś taką, jaka obecnie jest.
    Festiwal odbywa się od 2019 roku w niewielkiej, zamieszkałej jedynie przez 32 osoby, wsi Gorajec na pograniczu polsko-ukraińskim. Gorajec leży w obrębie Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Roztocze” na Ziemi Lubaczowskiej, 72 kilometrów od Zamościa, 20 km od Lubaczowa, 111 km od Lwowa.
    Organizatorem Folkowiska jest rodzina Piotrowskich wraz z okolicznymi mieszkańcami.
    Festiwal Folkowisko został uhonorowany europejskim znakiem jakości EFFE. Jesteśmy też wśród założycieli Sieci Odpowiedzialnych Festiwali – grupy imprez, “którym zależy na budowaniu i promowaniu odpowiedzialnych relacji ze środowiskiem, społecznością festiwalową i sąsiadami”.

Termin: połowa lipca
Więcej na: http://www.folkowisko.pl/

  1. MIĘDZYNARODOWE KONCERTY ORGANOWE W KRASNOBRODZIE.


    Międzynarodowe Koncerty Organowe organizowane są od 1975 roku w Sanktuarium NNMP w Krasnobrodzie. Wykonawcami są znani i utalentowani muzycy z dosłownie całego świata (USA, Austria, Czechy, Hiszpania). Dla miłośników dobrej muzyki organowej to prawdziwa uczta dla ducha.

    www.kultura.krasnobrod.pl
    Termin: lipiec/sierpień

  1. BITWA POD KOMAROWEM


    Na polach pod Komarowem w 1920 roku miała miejsce ostatnia największa na świecie bitwa kawaleryjska w XX wieku. Na pamiątkę tamtego wydarzenia każdego roku odbywa się inscenizacja tamtych wydarzeń w którym bierze 450 kawalerzystów z całej Polski. Na 22 ha pola można zobaczyć inscenizację ale również pokazy wojskowe oraz prezentację wojskowego sprzętu.
    Inscenizację ważnych wydarzeń historycznych są często organizowane na Roztoczu np. Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim,  która rozegrała się pod koniec kampanii wrześniowej 1939 roku. Była to druga po bitwie nad Bzurą największa batalia kampanii wrześniowej.

Termin: ostatni weekend sierpnia
Więcej na: www.bitwapodkomarowem.pl

  1. BIESIADA ARCHEOLOGICZNA W WIOSCE GOTÓW W MASŁOMĘCZU


    Od 2004 roku odbywa się festyn archeologiczny na upamiętnienie pobytu w tej miejscowości Gotów w okresie rzymskim (koniec II wieku). To tutaj w 1977 roku odkryto jedną z największych w Polsce osadę Gotów. Odkryto 536 grobów oraz artefakty archeologiczne (np. fibule z kabłąkiem w kształcie kaczek, złota blaszka z wyobrażeniem twarzy mężczyzny, rzymskie puchary szklane, amulet z ludzkiej kości udowej, naszyjnik ze złotym zapięciem, elementy strojów)

    Biesiada Archelogiczna w Masłomęczu to inscenizacje bitew, strojów, prezentacja rzemiosła z tamtego okresu, pokazanie codziennego życia gotów oraz wiele atrakcji w tym dla dzieci.
    Skansen również można zwiedzać na co dzień. W maju i czerwcu 2022 roku Wioska Gotów w Masłomęczu czynna będzie przez 6 dni w tygodniu. Czas zwiedzania ok 1h
    Zwiedzanie: wtorek – piątek: 9.00 – 16.00, sobota – niedziela: 10.00 – 17.00
    Rejon Zamościa to również Grody Czerwieńskie. Z tej że racji również tamten okres dziejów jest prezentowany w formie biesiady archeologicznej np. w Sąsiadce (Gmina Sułów)

Termin: ostatnia niedziela lipca
http://www.wioska-gotow.pl/

  1. FESTIWAL JĘZYKA POLSKIEGO W SZCZEBRZESZYNIE


    Na żywo, w plenerze, w roztoczańskim Szczebrzeszynie. To tu mają okazję spotkać się fani naszego ojczystego języka, biorąc udział w licznych spotkaniach autorskich, warsztatach literackich i koncertach. Do tej pory gośćmi festiwalu byli m.in. Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Remigiusz Mróz, Ewa Lipska czy Adam Zagajewski

    www.stolicajezykapolskiego.pl
    Termin: początek sierpnia

  1. EUROFOLK W ZAMOŚCIU 


    Odbywający się regularnie od roku 2002 w lipcu festiwal to wydarzenie, nawiązujące do wielokulturowej tradycji Hetmańskiego Grodu. Na zamojskim Rynku Wielkim w lipcowym słońcu, przez kilkanaście dni odbywa się prawdziwy ludowy zawrót głowy: furkocą wielobarwne, tradycyjne spódnice dziewcząt z najodleglejszych zakątków świata, przytupują im chłopcy w zawadiacko przekrzywionych kapeluszach. Na zamojski festiwal zjeżdża cały świat. Tańczyły tu, śpiewały, pokazywały tradycje ludowe m. in. zespoły z Peru, Kanady, Meksyku, Włoch, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Chin, z Afryki. Prawdziwą lekcją wielokulturowości i ucztą dla oczu jest pochód zespołów w tradycyjnych strojach narodowych ulicami miasta, inaugurujący festiwal.

    Termin: połowa lipca

    www.zdk.zamosc.pl
  1. OLESZYCE RAP FESTYWAL

    Niedaleko roztoczańskiej granicy, od blisko 10 lat, odbywa się jeden z największych w Polsce festiwali dla fanów hip-hopu. Do tej pory pojawili się tam m.in. Sokół, PROBL3M, Efdope, Quebonafide, O.S.T.R., HEMP GRU, KęKę, Małpa oraz wielu innych.
    Organizatorem festiwalu jest agencja koncertowa UK-EVENT oraz Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego

    Termin: koniec sierpnia
    www.facebook.com/OleszyceRapFestiwal